Neymar poškodovan, Richarlison zabija za Brazilijo na svetovnem prvenstvu

LUSAIL, Katar (AP) – Medtem ko je Neymar šepal z igrišča zaradi poškodbe gležnja, je Richarlison vstopil v igro za Seleção.

Spektakularen akrobatski udarec je sledil nizkemu predložku iz bližine, ko je Richarlison dosegel oba zadetka pri zmagi Brazilije proti Srbiji z 2:0 v četrtek na Svetovno prvenstvo.

Po tekmi je napadalec Tottenhama izvedel za stopnjo Neymarjeve poškodbe.

“Najpomembnejša stvar je, da ga imamo 100-odstotno pripravljenega za naslednjo tekmo,” je dejal Richarlison, čigar prvi zadetek je dosegel po zbiranju, ki ga je začel Neymar. “Ko pridem v hotel, bom pogledal, kako je.”

Zdravnik brazilske reprezentance Rodrigo Lasmar je dejal, da si je Neymar zvil desni gleženj. Zavrnil je špekulacije o tem, ali bo pripravljen za nastop na naslednji tekmi ekipe proti Švici v ponedeljek.

“Nanj smo dali led, ko je bil na klopi in nato na fizikalni terapiji,” je dejal Lasmar. »Za zdaj še ni predvidenega testiranja, a ga bomo razpisali, če bo treba. Bo pod nadzorom. Več bomo vedeli jutri.”

Neymar se je poškodoval tudi na svetovnem prvenstvu 2014. Ko je igral doma v Braziliji, se je njegov turnir končal s poškodbo hrbta v četrtfinalu proti Kolumbiji, ko so ga morali z igrišča odnesti na nosilih. Brazilija je v polfinalu izgubila proti Nemčiji s 7:1.

Na tekmi proti Srbiji je bil nad Neymarjem storjen devet prekrškov, štirikrat več kot kateri koli drug igralec doslej na letošnjem svetovnem prvenstvu. Toda medtem ko je pazila na Neymarja, nasprotna obramba ni mogla ustaviti Richarlisona.

Ta je bil s hrbtom obrnjen proti golu, ko je žogo z enim dotikom potegnil v zrak v bližini kazenskega prostora, se nato obrnil in odbil od tal, preden je v 73. minuti žogo z desno nogo zabil v mrežo.

“To so uresničene otroške sanje,” je dejal Richarlison, ki igra na svojem prvem svetovnem prvenstvu. »Vedeli smo, da jih bo težko prebroditi. Navajen sem igrati proti obrambnim ekipam, kot je ta v Angliji. Želel sem izkoristiti priložnosti, ki sem jih imel, in sem jih.”

Brazilija se je s težavo prebijala mimo srbske obrambe, dokler ni v 62. minuti iz bližine zadel Richarlison. Za oba zadetka je asistiral Vinícius Júnior.

Neymar, ki želi svoj prvi veliki naslov z Brazilijo, ostaja pri 75 golih za reprezentanco, dva manj od Pelejevega rekorda.

Večkrat je dobil močan udarec, v drugem polčasu pa si je zvil desni gleženj. Po zamenjavi v 79. je jokal na klopi in ob odhodu s stadiona šepal.

Brazilski selektor Tite je začel z napadalno ekipo, v kateri so bili štirje napadalci – Neymar, Vinícius Júnior, Raphinha in Richarlison. Napadni vezist Lucas Paquetá je igral ob Casemiru, edinem defenzivnem vezistu.

Toda Srbija je imela več igralcev nazaj in uspela Braziliji preprečiti veliko pomembnih priložnosti. Neymar je skušal nadzorovati tempo, a se je s težavo izlepil. On, Vinícius Júnior in Raphinha so zgodaj zamudili priložnosti.

Najboljša priložnost Brazilije pred prvim zadetkom Richarlisona je bil strel Alexa Sandra od daleč, ki je v 60. minuti zadel vratnico. Neymar je imel najlepši priložnosti s prostim strelom v 50. in enajstmetrovko v 55.

Srbija je imela na tekmi težave s poškodbami.

“Imamo tri ključne igralce, ki so poškodovani – to je za nas preveč,” je dejal selektor Srbije Dragan Stojković. “Nismo Brazilija z 200 milijoni ljudi. Smo zelo majhna država.”

30-letni Neymar je na svoje tretje svetovno prvenstvo prišel kot glavna brazilska atrakcija. Pomagal je Seleçãu osvojiti pokal konfederacij leta 2013 in svojo prvo zlato olimpijsko medaljo na igrah v Riu de Janeiru leta 2016, vendar še ni osvojil velikega naslova z reprezentanco.

Brazilija, ki skuša osvojiti svoje prvo svetovno prvenstvo v dveh desetletjih, je neporažena na zadnjih 20 uvodnih tekmah s 17 zmagami. Na zadnjih 10 svetovnih prvenstvih je bila prva v svoji skupini.